Marcin Gugulski Marcin Gugulski
446
BLOG

Program dla Mokotowa

Marcin Gugulski Marcin Gugulski Polityka Obserwuj notkę 0

Przewodniczący Klubu Radych PiS (a także radny senior i przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Dzielnicy Mokotów) pan Remigiusz Grodecki prezentuje dziś zwięzłą wersję i wybrane tezy programu dla Mokotowa, opracowanego kilka miesięcy temu przez Komitet PiS w Dzielnicy Warszawa Mokotów:

 

Remigiusz Grodecki

 

Program dla Mokotowa

 

W wyborach samorządowych w Dzielnicy Mokotów uczestniczy siedem komitetów wyborczych. Zachęcam mieszkańców Mokotowa do aktywnego włączania się w toczącą się już kampanię samorządową, wsłuchiwanie się w wypowiedzi kandydatów na radnych. Wiedza jaką zdobędziecie pozwoli Wam oddać swój głos na najlepszego, Waszym zdaniem, kandydata na radnego. Od tego wyboru zależy, jak będą realizowane najważniejsze oczekiwania społeczności lokalnej i jak wybrany kandydat będzie troszczył się o sprawy wyborców. Dokonany przez Was wybór wyłoni tych, którzy będzie rządzić w Dzielnicy Mokotów, a od jakości tego rządzenia bardzo wiele zależy.

Samorządy posiadają rozliczne przywileje zagwarantowane ustawowo: prawo samostanowienia, decydowanie o priorytetach i kierunkach rozwoju, możliwości efektywnego gospodarowania posiadanymi zasobami.To w dzielnicy planowane są inwestycje, a następnie realizowane w pierwszej kolejności te najważniejsze i najbardziej potrzebne. Wytyczane są kierunki rozwoju i kształtowana jest polityka w różnych sferach publicznych.

Mokotowski Komitet Prawa i Sprawiedliwości przygotował na wybory samorządowe własny program dla Mokotowa, którego skrót poniżej zamieszczam.

 

W zakresie spraw bezpieczeństwa

1.Przywrócenie zarzuconych po 2007 roku elementów programu „Zero tolerancji dla przestępczości w szkołach”.

2.Zwiększenie liczby patroli Straży Miejskiej i ponadnormatywnych patroli policji w pobliżu całodobowych punktów sprzedaży alkoholu i w innych rejonach, gdzie często dochodzi do bójek i zaczepiania przechodniów.

3.Obniżenie podwyższanego w 2010 i 2011 roku limitu punktów sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych.

4.Kierowanie środków przeznaczanych na inwestycje w zakresie oświetlenia przestrzeni miejskiej w miejsca potencjalnie zagrożone przestępczością lub wykroczeniami (wybrane przystanki komunikacji miejskiej, bankomaty, wejścia do parków i toalet publicznych).

 

W zakresie zdrowia i pomocy społecznej

1. Opracowanie programu polityki prorodzinnej dla Dzielnicy.

2.Wspomaganie osób bezdomnych, ubogich i bezrobotnych przez zapewnienie nowych noclegowni, jadłodajni, ośrodków pracy socjalnej, pomocy medycznej dla nieubezpieczonych.

3. Zwiększenie liczby miejsc pracy z dziećmi – świetlice zapewniające możliwość odrobienia lekcji, korzystanie z biblioteki, kontakt z kulturą.

4.Zwiększenie pomocy dla dzieci z rodzin ubogich, obejmującej wyposażenie uczniów w przybory szkolne i podręczniki, dopłaty do posiłków w szkołach, dopłaty do przedszkoli i żłobków.

 

W zakresie edukacji

1.Tworzenie klas w szkołach i grup w przedszkolach w zgodzie z potrzebami uczniów i przedszkolaków.

2. Dodatki dla pracowników oświaty nie mniejsze niż w innych dzielnicach.

3. Respektowanie praw i opinii rodziców, w tym ustawowego prawa wyboru miejsca edukacji ich dzieci oraz prawa do organizacji żywienia w placówkach oświatowych zgodnej z wymaganiami rodziców.

4. Finansowanie zajęć pozalekcyjnych dzieci, m.in. w ramach akcji „zima i lato w mieście”, UKS, ognisk pracy pozaszkolnej i Ogródków Jordanowskich

 

W zakresie zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska

1.  Opracowanie planu zagospodarowania zdegradowanych terenów Mokotowa.

2.  Uporządkowanie stanu prawnego gruntów.

3.Rekultywacja, a następnie modernizacja zbiorników wodnych oraz rozbudowa otoczenia parkowego: Jeziorka Sieleckiego, Fosy Bernardyńska Woda, Jeziorka Czerniakowskiego i Potoku Służewieckiego z przyległymi stawami

4.Zwiększenie nadzoru nad realizacją umów na sprzątanie i pielęgnację terenów zielonych. Eliminowanie nielegalnych reklam i ogłoszeń. Zwiększenie liczby koszy na śmieci i pojemników do selektywnej zbiórki odpadów w uczęszczanych miejscach.

5.Nadzór nad wykonawcami prac miejskich w celu koordynacji przedsięwzięć oraz skutecznego egzekwowania odpowiedzialności za niszczenie otoczenia.

 

W zakresie transportu i komunikacji miejskiej

1. Przedłużenie ul. Woronicza do Żwirki i Wigury.

2. Budowa skrzyżowania na przecięciu ulic Dominikańskiej, Nowoursynowskiej, Noskowskiego i Wałbrzyskiej.

3. Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Sobieskiego z ul. Sikorskiego/Idzikowskiego.

4.Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ulic Sikorskiego ze św. Bonifacym i Wilanowską, z podziemnym przebiegiem ul.Doliny Służewieckiej do Nowoursynowskiej.

 

W zakresie sportu i rekreacji

1.  Budowa stadionu dla młodzieży na terenie Siekierek.

2.Organizowanie sportowych imprez dla mieszkańców np. „Mokotów Biega”, organizowanie turniejów i zawodów pomiędzy szkołami mieszczącymi się na Mokotowie.

3.Wdrożenie programu Veturilo – Rower Miejski. Ulokować stacje rowerowe (np. przy Parku Dreszera, przy wjeździe do Królikarni)

 

W zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.

1. Budowa miejskiego domu kultury na Sadybie lub Stegnach.

2. W ramach wspierania dużych rodzin wprowadzić niższe opłaty za wstęp do muzeów i galerii.

3. W ramach przystosowania się do starzenia się społeczeństwa wprowadzić w godzinach przedpołudniowych tańsze bilety do kina dla emerytów.

4. Zintensyfikować pracę z młodzieżą w sferze kultury.

 

W zakresie budownictwa mieszkaniowego

1. Wzmocnić nadzór właścicielski nad gminnym zasobem lokalowym Dzielnicy.

2. Odblokować realizację inwestycji “budowa domów komunalnych”.

3. Przywrócić bonifikaty 90% i 80% przy wykupie lokali komunalnych.

4.Uruchomić martwe zapisy ustawowe, które pozwalałyby gminie – w większym stopniu - zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób najuboższych.

 

Wiele zadań znajdujących się w tym programie, zwłaszcza zadania inwestycyjne, zaplanowanych jest do realizacji w wieloletnim cyklu inwestycyjnym.

Zwracam się o oddawanie głosów na kandydatów PiS. Mam nadzieję, że dokonają Państwo właściwego wyboru, dając im szansę działania, bo w samorządzie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

 

(Pierwotna wersja tekstu „Wybory samorządowe na Mokotowie” ukazała się w wydanej przez Komitet Wyborczy PiS na Mokotowie jednodniówce wyborczej „Mokotów samorządowy”. Tytuł, skróty i red. – M.G.)

 

Autor jest od 2002 roku radnym PiS, w kadencji 2006-2010 przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów Rady Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawa oraz Przewodniczącym Klubu Radnych PiS. Ponownie kandyduje do Rady Dzielnicy w okręgu nr 2 (Służewiec, Służew).

  

Poprzednio w tym cyklu:

radny Marcin Gugulski (Stary Mokotów)  Nasze boje o finanse szkół na Mokotowie [link]

radny Tomasz Szczegielniak (Czerniaków, Sielce, Siekierki)  Obiady w szkołach powinny być tańsze [link]

radny dr Witold Wasilewski (Stegny, Sadyba)  Jak odkorkować Warszawę [link]

radny Patryk Górski (Wierzbno, Ksawerów, Wyględów)  Zamknięty stadion, zapomniany klub… [link]



 

66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka